2015. június 1., hétfő

SZÉKELYFÖLD LÁTNIVALÓK: Buffogó tőzegláp

Buffogó tőzegláp

A terület leírása

A Buffogó tőzegláp Székelyföld egy nevezetes látnivalói közé tartozik amely, Kovászna megye északi részén, a Háromszéki-medencétől északnyugatra, a Büdös-hegy és a Köztető közötti hegynyeregben, a Bálványos-patak felső folyásánál, 925 m tengerszint feletti magasságban helyezkedik el.

A vulkáni utóműködés következtében gázfeltörésekben gazdag, savanyúvizes ingóláp, amelyre vastag, süppedős tőzegmoha telepek jellemzők.A neve abból ered, hogy a tavacskából folyamatosan feltőr a buffogó szén-dioxid. Botanikai rezervátum, kiterjedése 0,88 hektár . A területre jellemző a gyapjúsásos–tőzegmohás növénytársulás, ahol az elhalt tőzegmohából és más növényekből képződött tőzegréteg eléri a 2–2,5 m vastagságot is.


Ritka maradványnövények fordulnak elő a láp területén, ilyen pl. a kereklevelű harmatfű, amely a hideg, nedves és nitrogénszegény élőhelyekhez alkalmazkodva rovarokkal is táplálkozik. Ezeket élénkvörös színe és a leveleit borító csillogó, cukortartalmú ragadós anyag vonzza oda, amely emésztőenzimeket is tartalmaz. A levélre ragadt kisebb-nagyobb rovarokra újabb mirigyszőrök hajlanak és maga a levél is begörbül, emésztőenzimek bontják le a rovarok fehérjéit és a képződött anyagok felszívódnak a levélbe. Ahol a környezet kedvező, a harmatfű szőnyegeket alkot, amely még nagytermetű szitakötőket is képes “elejteni”.

Ezenkívül Székelyföld látnivalójában  megtalálható a hüvelyes gyapjúsás, a tőzegrozmaring , a szibériai hamuvirág, tőzegáfonya ,fekete áfonya, amely vastag, zöld szőnyegként borítja a talajt.

A területen található fák túlnyomó részét a közönséges nyír teszi ki, ezenkívül lucfenyő és bükk fordul elő.

A láp kisméretű, ezért nincs eltérés a környező lombhullató erdők és a láp állatvilága közt. Az itt előforduló kétéltű fajok a gyepi béka, az erdei béka, a barna varangy és a foltos szalamandra.

Ezen székelyföld látnivalói között regngeteg állatfaj is megtalálható. A hüllők legjellegzetesebb képviselője az elevenszülő gyí . A madarak közül előfordul a fekete harkály , a nagy fakopáncs , kakukk , barátcinege , szajkó , karvaly ,uráli bagoly.
Az emlősök közül megemlítendő a mókus  ,vadmacska ,őz ,kárpáti gímszarvas ,barnamedve .

A láp kis mérete miatt érzékeny a külső hatásokra, látogatásunkkor fontos, hogy használjuk a deszka pallókat és a kijelölt ösvényeket . Óvjuk a növényzetet a taposástól, hogy természetes állapotban fennmaradhasson ez a vadregényes táj.

Megközelíthetőség

Csíkszereda írányából szükséges, hogy áthaladjunk Tusnádfürdőn, majd az azt követő településen, Sepsibükkszádon balra kell fordulni a Szent Anna-tóhoz vezető úton,
Tovább haladva a dombon megközelítőleg 10 km-t kell megtenni és ezután az út két fele ágazik ekkor pedig balra kell fordulni, hogy a Buffogó tőzegláphoz eljussunk.


Olvassa el következő bejegyzésünket is: http://szekelyfoldlatnivalok.blogspot.ro/2015/05/torcsavari-kastely-torcsvari-kastely.html

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése